Gdy decydujemy się na budowę domu możemy wybrać między dwoma rozwiązaniami - projektem indywidualnym lub gotowym projektem domu, który wybierzemy z katalogu. W tym drugim przypadku będziemy musieli wykonać tak zwaną adaptację projektu budynku.
Adaptacja projektu domu polega przede wszystkim na dostosowaniu gotowego projektu do konkretnej działki oraz lokalnego planu zagospodarowania przestrzeni. Jest to konieczne w przypadku każdego gotowego projektu. Oczywiście jeśli nasz projekt został przygotowany na indywidualne zamówienie nie musimy się już tym martwić - jest on idealnie dopasowany, a architekt wziął wszystkie czynniki pod uwagę i uwzględnił je w projekcie.
Jeśli jednak mamy gotowy projekt wykonanie adaptacji projektu będzie konieczne. W ten proces będzie musiał zaangażować się również inny specjalista, czyli tak zwany konstruktor budowlany, który pomoże nanieść takie poprawki jak dostosowanie fundamentów budynku do działki czy zmiana kąta nachylenia dachu.
Nie musimy się na szczęście zazwyczaj przejmować zbyt wieloma formalnościami ponieważ cały proces adaptacji projektu, łącznie z koniecznymi konsultacjami ekspertów, naniesieniem poprawek i uzyskaniem koniecznych pozwoleń jest już wliczony w cenę gotowego projektu. Z pewnością pozwoli nam to zaoszczędzić bardzo dużo czasu i energii oraz zmartwień. Nie musimy także posiadać żadnej wiedzy z zakresu budownictwa, także tej dotyczącej prawa budowlanego - fachowa porada powinna wystarczyć. Oczywiście warto interesować się takimi kwestiami i osobiście wszytko sprawdzać, jednak jeśli wybierzemy dobrych, doświadczonych specjalistów nie będzie to konieczne. Dlatego wiele osób wybiera gotowe projekty. Biura projektowe wychodzą na przeciw potrzebom ludzi i starają się ułatwić im maksymalnie cały proces przygotowania do rozpoczęcia budowy. Oczywiście wybór dobrego biura projektowego jest niezwykle ważny.