Wybudowanie lokalu wiąże się z bardzo poważnymi kosztami. Również jego późniejsza eksploatacja w ogromnej liczbie przypadków nie należy do najtańszych. Dlatego już na etapie projektu domu warto zastanowić się nad zastosowaniem odpowiednich rozwiązań, które pomogą nam oszczędzać przez kilka lat. Od jakiegoś czasu dużym powodzeniem cieszą się tak zwane lokale energooszczędne. Pracownie architektoniczne, które je reklamują, kuszą niedrogą eksploatacją i możliwością zaoszczędzenia bardzo dużych pieniędzy.
Zapewne wielu ludzi zadaje sobie pytanie czemu właściwie tego rodzaju domy są tak popularne i czy w rzeczywistości pomagają zaoszczędzić na eksploatacji? Istotą domów energooszczędnych jest wykorzystanie odpowiedniej konstrukcji i specjalnych rozwiązań, które w rzeczywistości wpływają na to, że zużywa on o kilka mnie energii niż budynek stworzony w standardowej technologii. Do każdego projektu lokalu mieszkalnego powinna być załączona tak zwana charakterystyka energetyczna, z której łatwo dowiemy się jaką ilość energii będzie pobierał budynek. W ten metodę już na etapie wybierania projektu będziemy mogli określić czy w rzeczywistości jest on energooszczędny. Ciekawym rodzajem energooszczędnego budynku są tak zwane domy pasywne. Domy nowoczesne tego rodzaju czerpią energię z pasywnych źródeł takich jak energia słoneczna albo z ciepła mieszkańców.

Energooszczędny mieszkanie nie musi być wcale bardzo kosztowną inwestycją. Jeśli dobrze wybierzemy rozwiązania, ma możliwość okazać się, że nie będzie on znacznie różnił się ceną od budynku, który został stworzony z wykorzystaniem technik tradycyjnych. Nawet jeśli będziemy musieli a dodatkowo zainwestować, żeby zapewnić domowi energooszczędność, musimy brać pod uwagę fakt, że eksploatacja takiego budynku będzie nas kosztowała dużo mniej i przez wiele lat na 100% zaoszczędzimy bardzo konkretne sumy. Dlatego warto wziąć pod uwagę tego rodzaju projekt, jeżeli rozważamy budowę własnego domu jednorodzinnego.