Drewno nie jest tanim materiałem, zwłaszcza lite drewno. Jednak domy drewniane wykonane z bali to piękno i luksus sam w sobie. Mogą być zaprojektowane w stylu wiejskich chałup albo jako domy nowoczesne, które są ekologiczne, energooszczędne – zapewniają doskonałą szczelność, świetnie izolują ciepło, są niezwykle trwałe (na Podhalu są 100-letnie domy zbudowane z bali i wciąż wyglądają jak nowe). Takie domy, wybudowane z odpowiedniego, wysokiej jakości materiału są odporne na ogień. Czyli domy z bali mają same zalety? A może jednak są też wady takich budynków?

Dom drewniany z bali jest o wiele droższy od szkieletowego. Jego budulcem jest lite drewno o dużych wymiarach. Wykonanie takiego domu jest również bardzo pracochłonne. Cieśla musi mieć odpowiednią wiedzę o obróbce drewna. Sam budulec wymaga też precyzji. Profesjonalni wykonawcy domów z bali nie są więc tani. Ceniąc swoją pracę, oczekują odpowiedniego wynagrodzenia. Do wykonania domu drewnianego z litego drewna wykorzystuje się tradycyjne i regionalne techniki. Jedną z nich jest technika, w której nie używa się gwoździ.

Gdy dom z bali już stoi, właściciele chcą zazwyczaj zacząć go wykańczać. I tu sprawa się zaczyna komplikować. Do budowy takiego domu stosuje się surowe drewno. To drewno schnie po wzniesieniu budynku. Wykańczanie domu z bali można rozpocząć dopiero wtedy, gdy budynek osiądzie, czyli potrzeba odpowiedniego czasu, inaczej ściany będą pękać. Jest jednak na to rada – można zamówić bale suszone, wtedy osadzanie budynku będzie szybsze. Do budowy takiego domu można również wykorzystać drewno z innego budynku, który został rozebrany. Budulec jest o wiele tańszy, a będąc w dobrym stanie, może posłużyć przez wiele lat.

52e913bd2cd41.jpg

Kolejnym problemem jest izolacyjność takiego budynku. Choć drewno samo w sobie jest ciepłe, doskonale zatrzymuje ciepło i oddaje je bardzo powoli, to jednak sam budynek musi zostać odpowiednio zaizolowany. Obowiązek obliczenia parametrów ścian i decyzja, czy projektowany budynek będzie spełniał przepisy, spoczywa na architekcie. Projekt domu musi być więc dobrze przemyślany.