Domy drewniane są ekologiczne, a głównie bardzo zdrowe. Drewno jest bowiem naturalnym budulcem, który był używany przez ludzi od wieków i za każdym razem się idealnie sprawdzał w własnej roli. Jaki gatunek drewna jest najlepszy do budowy domu z drewna?

Najważniejsza jest jakość budulca, który wpływa na trwałość lokalu drewnianego. Nawet, gdy konstrukcja drewniana jest osłonięta, tak jak to się dzieje w sytuacji domów drewnianych szkieletowych, drewno musi być najwyższego gatunku, a głównie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i szkodnikami.

Jednym z najlepszych budulców drewnianych jest modrzew. Jest to natomiast bardzo skomplikowany w obróbce materiał i dość drogi. Charakteryzuje go bardzo wysoka odporność na wodę, drewno nie pęka i nie wypacza się. Wykorzystywany jest przede wszystkim w produkcji stolarki okiennej, drzwi i schodów. Modrzew można zastosować jako detal elewacji i okładzin wewnętrznych , a dodatkowo jako deski tarasowe. Drewno modrzewiowe zachwyca także regularnym rysunkiem słojów i drobnych sęków. Należy jednakże pamiętać, że modrzew to drewno żywiczne. Pachnie pięknie lasem, niemniej jednak też płacze żywicą.
Jodłę można wykorzystać jako drewno do bali konstrukcyjnych. Jest sprężysta i bardzo wytrzymała. Nie jest podatna na impregnację, ma zatem skłonności do zachodzenia pleśnią.
Świerk jest drewnem łatwym w obróbce. Jest kruchy, niemniej jednak sprężysty - z łatwością odzyskuje swój pierwotny kształt. Jest drzewem sękatym. Posiada nieregularne słoje i krzywizny z pęcherzami żywicznymi. Nie jest zwyczajny w impregnacji, ale podatny na barwienie. Łatwo ulega zagrzybieniu i zapleśnieniu. Nie nadaje się na zewnątrz budynku, ponieważ nie jest odporny na zmienne okoliczności atmosferyczne. Wykorzystuje się go w budowie szkieletu domu.
Sosna jest drewnem miękkim i łatwym w obróbce. Nie paczy się i nie pęka. Musi zostać jednakże dobrze zaimpregnowana. Jest najtańszym i najpowszechniej stosowanym materiałem konstrukcyjnym. Powstają z niej drzwi, okna i podłogi.
Domy jednorodzinne – mieszkania drewniane są zdrowe, ale by zostały trwałe, należałoby wybrać odpowiedni gatunek drewna o wysokiej jakości.