Jak izolować budynek, by dom stał się domem energooszczędnym? Projektanci takich domów wraz z inżynierami opracowują coraz to bardziej nowe sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii w budownictwie energooszczędnym. Wiadomo, że dobra izolacja budynku jest podstawowym czynnikiem jego energooszczędności. Izolować należy zarówno jego ściany, dach jak i stolarkę okienną.

Odpowiednia izolacja oznacza bowiem nieprzepuszczalność powietrza przez zewnętrzną powłokę budynku czyli ściany, dach i okna. Gdy budujemy dom ekologiczny, który ma być przede wszystkim domem energooszczędnym w miejscu, gdzie klimat nas nie będzie rozpieszczał, zimy są mroźne i długie, warto się zastanowić na przykład nad zaprojektowaniem i wstawieniem okien, które są szklone potrójnie. Takie okna są hitem w Szwecji. U nas mogą stać się przebojem w północno-wschodniej części kraju na Suwalszczyźnie. Zanim jednak zastosujemy takie szyby, warto sprawdzić współczynnik przenikalności ciepła - oznaczony symbolem U - w oknach, które chcemy zastosować w naszym nowym domu. Im jest niższy, tym jest lepiej dla ich ekologiczności i energooszczędności. Pamiętajmy jednak, że producenci najczęściej określają ten współczynnik dla całych okien. I jest to poważny błąd, ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez szyby. Warto więc pytać o współczynnik przenikalności ciepła dla szyb, nie dla całych okien.

Dobra izolacja całego budynku zapewnia zdecydowanie mniejsze straty ciepła. Dlatego odpowiedni projekt domu powinien zawierać izolację wszystkich najbardziej newralgicznych miejsc dla ubytków energii. Dobrze zaizolowany dom energooszczędny nie jest jednak w pełni ekologiczny, gdyż materiały używane do jego izolacji ekologiczne zazwyczaj nie są. Przy ich produkcji jest zanieczyszczane środowisko emisją szkodliwych gazów - CO2 i SO2. Jednak ich energooszczędność wyrównuje w pełni poniesione straty.

Drewniany czy murowany dom?