Domy z bali kojarzą się z Podhalem, z tradycyjnym zakopiańskim przede wszystkim stylem domów z drewna z litych bali o strzelistych, ostrych dachach. Podhalańskie domy są jedyne w swoim rodzaju. Są to budynki tradycyjne, w które tchnięto przede wszystkim ducha nowoczesności. Domy z bali jako domy nowoczesne, a dlaczego nie?

Domy z drewnianych bali kojarzą się z bliskością natury, są surowe i wydawać by się mogło, że to budynki pozbawione wygód. Dlaczego jednak domy jednorodzinne uważane za domy luksusowe są nadal budowane z bali? Budowa domów z bali nie jest równoznaczna z rezygnacją ze wszystkich zdobyczy współczesnej cywilizacji. Takie drewniane domy są ciepłe i bardzo estetyczne, a przede wszystkim zdrowe i ekologiczne. Zapewniają też wszystkie wygody, jakie oferują najnowocześniejsze zdobycze cywilizacji.

Drewno jest najdoskonalszym materiałem do budowy, jaki podarowała nam natura! Ludzie wykorzystują je jako sprawdzony budulec od zawsze. Klimat takiego drewnianego domu zbudowanego z naturalnych, litych bali jest też wyjątkowy. Żaden dom mu nie dorówna, bo żaden nie będzie pachniał prawdziwym lasem, a drewniany dom tak właśnie pachnie. Drewno ma również świetne właściwości izolacyjne. Łatwo się ogrzewa, ale wolno oddaje ciepło, przez co zwykły dom jednorodzinny staje się ekologicznym domem energooszczędnym. Ogrzewanie domu z bali jest więc niesamowicie ekonomiczne. Ściany domu drewnianego są poza tym zawsze ciepłe, ponieważ drewno jest ciepłym budulcem, można to sprawdzić poprzez dotyk. Drewno nigdy nie jest zimne. Zimą w domu jest ciepło, a latem drewno przyjemnie chłodzi nawet w największe upały.

A może dom z poddaszem?

Domy drewniane z bali są ekologicznym wyrazem dbałości o środowisko i oszczędzanie energii. A takie domy jednorodzinne są coraz bardziej na topie. Jednocześnie budowa domów z drewna obecnie zaczyna przeżywać swój kolejny renesans. Kolejną zaletą takiego domu jest jego szybka budowa.