Na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz częściej spotykamy się z pojęciem inteligentny do. Chociaż samo zagadnienie nie jest nam obce, jego dokładniejsze wyjaśnienie może stanowić problem. Większości osób inteligentny dom kojarzy się z tym, że większość rzeczy w nim można zaprogramować do własnych potrzeb. Zgoda. Ale czy domy inteligentne są tylko fanaberią, czy faktycznie nowinki techniczne zastosowane w tego typu rozwiązaniach znacząco ułatwiają życie? Postaramy się troszkę wyjaśnić tę kwestię i wyjaśnić na czym to polega.
Pierwsza kwestia to sterowanie oświetleniem, które można dopasować do swoich potrzeb przy pomocy inteligentnej instalacji. Przy takim rodzaju oświetlenia stosuje się głównie czujniki ruchu, które eliminują niepotrzebne gniazda i włączniki. Czujnik obecności, w zależności od ruchu i oświetlenia zewnętrznego sam zapali światło. Dla stworzenia odpowiedniego nastroju możliwe jest ustawienie dyskretnej sceny świetlnej. Istnieje także możliwość włączania kilku źródeł światła jednym włącznikiem oraz ustawienie oświetlenia zmierzchowego. Wszelkie oświetlenie można ustawiać w dowolnej i wygodnej kombinacji dostosowanej do własnych potrzeb.
Druga sprawa to sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją oraz wentylacją. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w inteligentnym domu możemy dowolnie sterować ustawieniami tych parametrów. Dzięki czujnikom temperatury i zaworom regulacyjnym można ustawić temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli potrzebna jest zmiana lub odpowiednie gospodarowanie temperaturą jeśli jesteśmy poza domem to także możliwe jest jej wprowadzenie. Istnieje również możliwość ustawienia temperatury nocnej. Oczywiście istnieje możliwość włączenia do systemu inteligentnego domu układów klimatyzacji i wentylacji. Odpowiednie gospodarowanie tymi czynnikami wpływa na obniżenie rachunków za energię cieplną oraz korzystnie wpływa na samopoczucie poprzez dobór odpowiednich warunków panujących w domu.
Sterowanie roletami i żaluzjami antywłamaniowymi. Rolety i żaluzje są obecnie bardzo często stosowanym wyposażeniem domu. Rozwiązania zastosowane w inteligentnym domu pozwalają na sterowanie nimi w zależności od oświetlenia słonecznego, pory dnia czy życzenia domownika.
Możliwe jest także sterowanie alarmem antywłamaniowym poprzez powiązanie ze sobą czynności np. że poz zamknięciu drzwi wejściowych alarm antywłamaniowy uzbroi się samoczynnie. Dodatkowo w trosce o bezpieczeństwo system inteligentnego domu pozwala nam na stałe monitorowanie tego co dzieje się w domu. Przy pomocy internetu lub telefonu jesteśmy w stanie sprawdzić czy zgasiliśmy światło, wyłączyliśmy żelazko itp. To tylko niektóre z proponowanych rozwiązań ponieważ system inteligentnego to także wiele innych rozwiązań.