Przeglądając prasę fachową czy artykuły w internecie coraz częściej spotykamy się z pojęciem inteligentnego domu. Zadajemy więc sobie pytanie czym właściwie są domy inteligentne i co sprawia że coraz więcej osób decyduje się inwestować w nowoczesne rozwiązania jakie one oferują.
Pomysł stworzenia inteligentnego domu jest oparty na potrzebie zapewnienia jego mieszkańcom jak największej wygody. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nich najnowszych technologii umożliwiających pełną kontrolę wszystkich urządzeń elektrycznych w domu za pomocą jednego centralnego systemu sterowania. Są w nim zintegrowane wszystkie domowe instalacje, dzięki czemu możliwe jest sterowanie oświetleniem, alarmem czy nawet ogrzewaniem i wentylacją. Jeszcze do niedawna domy inteligentne kojarzyły się nam z kilometrami kabli prowadzących do każdej z wymienionych instalacji, co niekiedy skutecznie zniechęcało do tego pomysłu wielu potencjalnych użytkowników. Wymagało też dokładnego rozplanowania położenia wszystkich elementów sterujących co niekiedy wiązało się z poważnymi pracami budowlanymi. Obecnie jednak na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych rozwiązań bezprzewodowych, dzięki czemu można tworzyć prawdziwe domy inteligentne. Do prawidłowej pracy, która umożliwia też sterowanie oświetleniem w domu, wystarczy tylko instalacja elektryczna i odpowiednie urządzenia sterujące. Do swojej pracy wykorzystują one fale radiowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wpiąć je nawet do domowej sieci WiFi i wykorzystać internet do sterowania poszczególnymi elementami systemu. Takie rozwiązanie umożliwi nam między innymi sterowanie oświetleniem nawet przy pomocy smartfona, można włączyć światła lub ogrzewanie w określonych pomieszczeniach kiedy przebywamy poza domem.
Kiedy zdecydujemy się zastosować urządzenia bezprzewodowe, niezwykle łatwa będzie również ewentualna rozbudowa systemów inteligentnego domu. Skoro już uwolniliśmy się od kabli to podłączanie następnych elementów do zintegrowanego centrum sterowania będzie już bardzo proste. Domy inteligentne to również sposób na podniesienie w nich poziomu bezpieczeństwa, można na bieżąco kontrolować pracę wykrywaczy dymu, zalania i elementów instalacji alarmowej takich jak np. czujniki ruchu. Kiedy ktoś niepowołany wtargnie do wnętrza, to system może nawet automatycznie powiadomić policję o próbie włamania czy napadu. Jeszcze do niedawna wydawało się, że domy inteligentne to wymysł i zabawka dla wybranych, ale obecnie każdy z nas może zastosować te nowoczesne rozwiązania w swoim domu.