Ponieważ eksploatacja mieszkania jednorodzinnego jest dosyć droga, już na etapie wyboru projektu wielu ludzi szuka rozwiązań, które pomogą im zaoszczędzić. Nie dziwi więc fakt, że coraz większą popularnością cieszą się tak zwane lokale energooszczędne.

https://www.youtube.com/watch?v=TsJS0-yMq68

Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju rozwiązanie musisz zwrócić dużą uwagę na wybór konkretnego projektu. Jest to niewyobrażalnie ważne, ponieważ od jego jakości będą zależały koszty późniejszej eksploatacji, a to wszak na ich obniżeniu zależy nam najbardziej. Dlatego podejmując decyzję nie musisz kierować się wyłącznie jak najtańszą ceną realizacji. Przykładowe propozycje domów energooszczędnych znajdziemy bez trudu w internecie, wpisując na przykład hasło „domy energooszczędne projekty”. Każdy z takich projektów powinien zawierać dwa podstawowe parametry – charakterystykę energetyczną , a ponadto świadectwo energetyczne. Pozwolą one wycenić dokładne zużycie energii przez budynek. Dodatkowo budynek energooszczędny powinien mieć kilka cech, które pomagają zaoszczędzić energię, przykładowo zwartą bryłę, małą powierzchnię dachu, lepsze niż standardowe ocieplenie, adekwatny układ pomieszczeń , a ponadto specjalne strefy buforowe, które chronią przed przedostawaniem się zimna do wnętrza budynku, czyli przykładowo przeszklone tarasy zamiast balkonów czy też tak zwane „wiatrołapy”. Kierując się tymi parametrami bez trudu ocenimy, czy projekt mieszkania jest naprawdę energooszczędny, wręcz jeśli nie posiadamy fachowej edukacji w zakresie budownictwa.
Projekty domów energooszczędnych mogą zakładać różną oszczędność energii w zależności od konkretnych rozwiązań, które zostaną zastosowane w budynku. Jeśli parametry danego projektu nie do końca nam odpowiadają możemy wprowadzić konieczne modyfikacje w projekcie albo zatroszczyć się o dodatkowe ocieplenie, które z całą pewnością zwiększy energooszczędność domu.

52e913b367b9a.jpg