Komunikacja w domu ma duże znaczenie. Dobrze zaprojektowane ciągi komunikacyjne są niezbędne dla swobodnego i wygodnego poruszania się mieszkańców budynku. Komunikacja w projekcie domu wpływa na jego powierzchnię użytkową, dlatego ciągi komunikacyjne muszą zostać odpowiednio i bardzo optymalnie zaplanowane. Projekty domów zawierają specyficzne ciągi komunikacyjne. Warto zwrócić na nie uwagę, a zwłaszcza na takie elementy jak przedsionek, korytarz, hol oraz schody (schody występują tylko w przypadku domów piętrowych).

Przedsionek, zwany również wiatrołapem, jest pierwszym pomieszczeniem w projekcie domu. To miejsce jest wizytówką całego budynku. Przedsionek powinien być więc estetyczny, ale i funkcjonalny. Nawet mały przedsionek potrafi być wygodny i pomieścić niezbędne minimum. Powinno zostać zaplanowane w nim miejsce na szafę na ubrania wierzchnie, szafka na buty i wieszak na płaszcze i kurtki.

Zazwyczaj z przedsionka przechodzi się do holu. Jest to kolejne pomieszczenie, które należy do grupy pomieszczeń ciągu komunikacyjnego. Hol jest pomieszczeniem, dzięki któremu możemy przemieszczać się w kierunku pokojów, kuchni, łazienki. Hol ma duże znaczenie w domach parterowych. Projekty domów parterowych powinny mieć dokładnie określone i opisane to miejsce, które musi być przede wszystkim funkcjonalne dla użytkowników. Bierzemy tu pod uwagę przede wszystkim jego kształt, szerokość, oraz długość. Wąski i długi korytarz sprawia wrażenie ciasnoty. Dom wydaje się wtedy mało przestronny. Szeroki korytarz natomiast zabiera dużo powierzchni użytkowej, a nieregularny, kręty hol jest pomysłem ciekawym, ale trudnym i kosztownym w realizacji. Powierzchnia holu powinna być maksymalnie wykorzystana. To pomieszczenie po prostu nie może być puste.

Domy piętrowe są zdecydowanie inne niż domy parterowe. W domach piętrowych dodatkowo dochodzą nam schody, jako element ciągu komunikacyjnego. Schody nie tylko powinny być wygodne i funkcjonalne, ale dobrze wyeksponowane, stanowią bowiem element estetyczny.