Domy jednorodzinne to domy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone dla jednej rodziny. Dom jednorodzinny może być willą, budynkiem wolnostojącym, znajdować się w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej czy grupowej. Wszystko będzie zależało od potrzeb jego późniejszych mieszkańców. I na nich należy skupić uwagę projektując dom jednorodzinny.

Konstrukcyjnie taki budynek stanowi samodzielną całość. Jednak zgodnie z prawem mogą w nim zostać wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne. Może to być również jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy. Powierzchnia całkowita lokalu użytkowego nie może przekroczyć 30% powierzchni całkowitej budynku. W skład zabudowy jednorodzinnej wchodzą również garaże i budynki gospodarcze.

Bryła domu jednorodzinnego może przybierać różne formy - od tradycyjnych, opartych na czworokątach jak i futurystyczne. Może być zwarta, ale i niekoniecznie. Domy jednorodzinne mogą być budynkami o niewielkiej powierzchni albo prawdziwymi pałacami, których kubatura wynosi ponad 1000 m2. W tym przypadku istnieje prawdziwa dowolność. Jednak przy ich projektowaniu należy brać pod uwagę nie tylko indywidualne gusta przyszłych mieszkańców, ale i energooszczędność oraz izolacyjność budynku jednorodzinnego.

Całościowy projekt domu najczęściej determinuje kształt dachu. Do niego dopasowuje się odpowiednią bryłę. Warto więc nie tylko zastanowić się nad wyborem kształtu domu, ale i samego dachu. Przez dach ucieka bowiem najwięcej ciepła. Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy, który zapewnia w domu jednorodzinnym dodatkowe miejsce takie jak wygodne poddasze. Skomplikowany kształt dachu to problemy z jego izolacyjnością i wodoszczelnością. Im bardziej skomplikowany dach, tym bardziej będzie prawdopodobne, że może on przeciekać podczas deszczu.

Domy jednorodzinne to także działka, na której one stoją. Ją także należy odpowiednio zagospodarować projektując ogród czy altankę. Należy też pamiętać o przydomowej oczyszczalni ścieków i kotłowni. Wtedy projekty domów jednorodzinnych będą kompleksowe.